Primul antrenament, dupa 2 ani de pauza, primul incident

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Primul antrenament, dupa 2 ani de pauza, primul incident

Mesaj  marius-ciclistu la data de Dum Iun 12, 2011 5:10 pm

Totul a inceput pe la mijlocul saptamanii in care se desfasura Turului Ciclist al Romaniei 2011. Andrei Nechita era in galben si intr-o discutie cu niste cunoscuti am spus ca daca bate Nechita turul ies cu bicicleta pe Tarnita, dupa 2 ani de pauza totala.

Dupa cum unii dintre voi stiti deja, altii poate doar acum afla, Andrei si-a pastrat dramatic tricoul pana la Bucuresti si a castigat Mica bucla din acest an.

Azi (duminica) am cerut bicicleta imprumut de la un fost coleg si am mers 5 insi pe Tarnita. Nu a fost usor dupa o perioada asa lunga de pauza, insa am gustat o portie frumoasa dar si amara din ceea ce inseamna sa faci ciclism la noi sau mai bine zis sa mergi pe bicicleta la noi in tara.

La intoarcere coborand dealul de langa Fabrica de bere, rulam pe prima banda cu 35 km/h aproximativ, cam la 1 metru sau 1,5 metri de bordura, iar ceilalti colegi in spatele meu la cativa metri. Un logan cu un "sofer" m-a depasit la un moment dat la doar o palma de ghidon, vrand parca sa ma impinga spre margine...

M-am intors catre colegii mei si le-am aratat cu degetul la tampla. Rapid soferul a pus frana si la intrarea pe Clinicilor s-a oprit aproape in loc reprosandu-mi ca nu merg pe langa bordura. Fiind obisnuit cu astfel de situatii i-am spus sa mearga sa invete sa conduca si apoi sa vina sa imi spuna mie cum sa merg cu bicicleta. Dupa inca 2 3 replici, eu fiind in partea soferului langa masina , pleaca de langa mine tragand de volan stanga si apoi redresand masina. Nu m-am putut abtine sa suport pentru a doua oara o lipsa de respect, si l-am prins la semafor unde am schimbat nistre replici "interzise minorilor". La urmatorul semafor era oprit cu un politist alaturi, increzator ca "ne-a copt-o". In urma dicutiilor, politistul ii raspunde sec:"Daca erau pe banda 1, atunci fie ca e 1, 2 sau 3 ciclisti in paralel, dumneavoastra aveti obligatia sa ii tratati ca pe niste vehicule si sa ii depasiti pe banda 2." La care doamna din dreapta:"Venea masina pe banda 2! Pe unde voiati sa trecem?". Politistul:"Trebuia sa franati si sa asteptati pana puteti trece".
Acestea fiind spuse, li s-a inmuiat avantul initial la amandoi si pana la urma am plecat la fel de nervos.

Iata ca au trecut 2 ani de cand m-am lasat de ciclism si de mersul pe bicicleta si la prima iesire, "jungla orasului" imi arata ca e tot aici, ca mare lucru nu s-a schimbat.

De observat totusi, pe langa aceasta intamplare, ca in Cluj, soferii sunt muuult mai civilizati decat in alte orase precum Oradea, Bucuresti etc. Pe toata distanta in care am strabatut orasul, nu ne-a clacsonat nimeni, nici macar "soferul" de adineauri, si asta spune multe.

Ii felicit pe participantii la trafic clujeni pentru respectul de care dau dovada si pentru evolutia in bine pe care au realizat-o in ceea ce priveste bicicleta si mersul pe bicicleta.

Insa de aici pana la a compara ciclismul romanesc cu ciclismul italian, francez, spaniol si asa mai departe, cum au facut-o cei de la Neptun TV in transmisiunile din acest an
din Mica bucla,... suntem inca in evul mediu din pacate, asa cum ati putut citi in cele cateva episoade din povestea reala ""Idealurile mele...""

Ciclistii romani care scot capul la cursele internationale, cum este si acest Nechita, nu sunt pregatiti in ciclismul romanesc si este o rusine daca cineva doreste sa scoata foloase exploatand faptul ca Nechita este roman.
marius-ciclistu
Admin

Numarul mesajelor : 165
Varsta : 31
Localizare : cluj/oradea
Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/09/2008

Vezi profilul utilizatorului http://marius-ciclistu.go.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum